Головна » Про нас » Історія

Історія УІСГРА

Український інститут стратегій глобального розвитку і адаптації є громадською організацією, зареєстрованою в Брюсселі. Це ініціатива вчених-гуманітаріїв, уродженців Донбасу, яка обмірковувалася багато років і мала кілька етапів реалізації. Його передісторія почалася 2002 року в Державному інституті штучного інтелекту (Донецьк), в якому тоді навчався Віктор Левицький, а Олександр Білокобильський почав викладати філософські дисципліни. Пізніше, 2004 року, студентом цього інституту став Руслан Халіков.

Круглий стіл в Державному університеті інформатики і штучного інтелекту, 2008 р.Круглий стіл у Державному університеті інформатики і штучного інтелекту, 2008 р.

2003 року Білокобильський очолив кафедру філософії факультету філософії і релігієзнавства, а 2007 р. і філософський факультет. Саме тоді почали визрівати спочатку теми досліджень Модерну, релігійних витоків західної цивілізації, а потім і різні ініціативи практичного характеру: конференції, видання книг тощо. Спрямованість наукового пошуку вчених можна проілюструвати назвами захищених ними дисертацій: «Підстави і стратегії раціональності Модерну» (докторська дисертація О. Білокобильського, 2007 р.), «Ідентичність Модерну: соціальний вимір і релігійні витоки» (кандидатська дисертація В. Левицького, 2009 р.), «Форми і наслідки раціоналізації релігійних традицій» (кандидатська дисертація Р. Халікова, 2014 р.).

Відкрита лекція Серіалу Мишона в ДУІ і ШІ, 2006 р.Відкрита лекція Серіла Мішона в ДУІ і ШІ, 2006 р.

2011 року Державний університет інформатики і штучного інтелекту був приєднаний до Донецького національного технічного університету, а філософський факультет ліквідовано. Тоді з'явилася громадська організація «Асоціація філософів і релігієзнавців» (аФіР), яка продовжує існувати і зараз. Її засновниками були Р. Халіков, Ю. Кисельова і О. Білокобильський. В. Левицький, після реорганізації факультету, де він на той момент вже працював на посаді доцента, перейшов на держслужбу і не мав права бути в числі засновників. Однак він активно підтримував ідею створення аФіРа та брав участь у творчій роботі асоціації. В результаті діяльності факультету та асоціації з'явилися такі книжки, як «Метафізика Донецька» (визнана «Книжкою року»), «Філософи Донбасу», «Історія. Нація. Особистість» та ін. Вони мали резонанс у наукових колах, хоча видавалися, зі зрозумілих причин, дуже обмеженим накладом.

Студенти і викладачі філософського факультету з гостем університету — французьким філософом Серилом МишономСтуденти і викладачі філософського факультету з гостем університету, французьким філософом Серілом Мішоном

Після подій кінця 2013 — 2014 рр. учасники колективу опинилися в різних містах і навіть країнах. Для продовження досліджень, які на той момент були зосереджені навколо проблеми секуляризації/десекуляризации, було прийнято рішення про створення міжнародного Інституту в Брюсселі. В. Левицький, О. Білокобильський і Р. Халіков стали засновниками УІСГРА, а проекти Інституту — презентації, збірники статей, монографія «Вододіли секуляризації» — результатом наукової діяльності з 2012 р. й донині. Сьогодні у дослідницького колективу з'явилося більше можливостей, ніж було в Донецьку, а його розробки (в силу драматичних подій на Донбасі) придбали зазвичай невластиву філософським творам злободенність.

Студенти і викладачі філософського факультету з гостем університету — французьким філософом Серилом Мишоном

Асоціація філософів і релігієзнавців проводить презентацію книги «Метафізика Донецька», 2012 р.

Звичайно, мова не йде про багатотисячні видання або масштабні конференції, однак такі заходи, як телеконференції, круглі столи, презентації, стали формами регулярної діяльності УІСГРА, спрямованої на реалізацію його головних цілей. Зокрема, завдяки підтримці колег, був проведений ряд заходів в Україні (у Львові, Києві, Вінниці, Одесі), телеміст між Києвом, Брюсселем і Москвою, експерти інституту взяли участь у низці міжнародних проектів. Навколо засновників Інституту утворилося коло однодумців, які розробляють власні проекти, пов'язані з головною метою нашої організації — сприяти поверненню миру на українську землю.

Круглий стіл, організований асоціацією Фір, 2013 р.Круглий стіл, організований асоціацією ФіР, 2013 р.

Ми віримо в те, що раціональний, науковий підхід до проблеми сприяє її вирішенню, і докладаємо зусиль для того, щоб наші розробки отримали широкий резонанс. Ми цінуємо будь-яку підтримку наших ініціатив, тим більше в такий складний для України та Європи час.

Зустріч викладачів і студентів факультету філософії і релігієзнавства з американським філософом Маклін і іранським дипломатом Мехді Санаї, 2007 рЗустріч викладачів та студентів факультету філософії і релігієзнавства з американським філософом Джорджем Макліном і іранським дипломатом Мехді Санаї, 2007 р.