Головна » Новини і коментарі » 2024 » Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію із закликом до негайного припинення вогню в Газі

Рада безпеки ООН ухвалила резолюцію із закликом до негайного припинення вогню в Газі

26.03.2024
379

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-68662011

Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію, яка закликає до негайного припинення вогню в секторі Газа. Це перший подібний заклик, схвалений Радою безпеки ООН за час війни Ізраїлю проти угруповання ХАМАС, яке здійснило напад на ізраїльську територію у жовтні 2023 року. Досі США блокували подібні резолюції Радбезу, проте цього разу представник Вашингтону під час голосування утримався.

Минулого тижня Росія та Китай також заблокували резолюцію щодо ситуації у секторі Газа, запропоновану США. У ній заклик до негайного припинення вогню ув'язувався зі звільненням ізраїльських заручників, яких утримують бойовики ХАМАС.

Прийнята у понеділок резолюція була запропонована непостійними членами Ради безпеки ООН. У її тексті також є заклик негайно і без будь-яких умов звільнити заручників. Той факт, що США не заблокували нинішню резолюцію Радбезу ООН, говорить про зростаючі розбіжності між Вашингтоном та Ізраїлем щодо операції в секторі Газа.

Зокрема, американська влада критикувала Ізраїль у зв'язку зі зростаючою кількістю жертв серед цивільного населення Гази. За даними підконтрольного ХАМАС міністерства охорони здоров'я анклаву, з початку війни в Газі загинули понад 32 тисячі осіб, більшість з них — жінки і діти.

США також закликали Ізраїль зробити більше для доставки до Гази гуманітарної допомоги, оскільки всьому населенню сектора загрожує голод. Представники ООН звинувачували Ізраїль у тому, що він перешкоджає доставці допомоги до Гази. Однак ізраїльська влада каже, що співробітники оонівських агентств не змогли забезпечити розподіл продовольства.

У зв'язку з рішенням Вашингтона не перешкоджати ухваленню резолюції Радбезу ООН прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу скасував візит ізраїльської делегації до Білого дому. Офіційний представник адміністрації президента США Джон Кірбі заявив, що Вашингтон не змінює своєї позиції щодо Ізраїлю. «Ми завжди займали чітку позицію і завжди підтримували перемир'я як частину угоди стосовно відношення до заручників», — сказав Кірбі.

Він додав, що США вирішили утриматися, оскільки в резолюції не було засудження ХАМАС, проте документ «достатньо відображає нашу думку про те, що перемир'я і звільнення заручників пов'язані між собою».

Резолюції Ради безпеки ООН зазвичай вважаються такими, що мають силу закону. Ізраїль тепер має вирішити, чи виконувати резолюцію, прийняття якої вітали ХАМАС і представник Палестини в ООН. Коаліційний уряд Нетаньягу спирається у тому числі на екстремістські, ультранаціоналістичні єврейські партії. Вони вимагатимуть проігнорувати резолюцію. Якщо Нетаньягу послухається, Сполученим Штатам доведеться якось реагувати.

Якщо просто слів знову виявиться недостатньо, то найважливіший важіль у розпорядженні Байдена – це повітряний міст, за яким перекидається військова допомога Ізраїлю. Величезні військові транспортники вже здійснили десятки рейсів, доставляючи боєприпаси, які Ізраїль уже витратив у Газі або ще тільки збирається витратити в процесі наступу на Рафах.

 

Читайте також:

Голоцен продовжується

Chatham house: Близький Схід має бути готовий до відходу Нетаньягу